Časopis | Hudební zprávy |
Počet výsledků: 2059

NAŽIVO: Překvapením narozenin Olina Nejezchleby byla Zuzana Michnová
A pak že lidi nikam nechodí! Oslava pětašedesátin Jaroslava Olina Nejezchleby měla být původně jednovečerní, po bleskurychlém vyprodání se přidal druhý termín a po zopakování stejné situace ještě třetí. Tři vyprodané večery v Malostranské besedě.

Může to být mezinárodní průlom. První dojmy z chystaného alba Karin Ann
Vycházející hvězda československého popu a zároveň jedna z nejzajímavějších zpěvaček pro zahraniční producenty se chystá v nejbližší době vydat nové album. Headlineru se naskytla příležitost si album před samotným vydáním poslechnout. Na první dobrou lze říci, že slovenská zpěvačka s českými kořeny chystá opravdu „velkou“ nahrávku.

Textařský příběh Honzy Nedvěda: Peníze utratíte, písničky zůstanou
„Lidé chtějí Valčíček, Frankyho, Kohouta, Podvod a asi dvacet dalších. Nikdy se mi žádná písnička, byť sebevíc opakovaná, neznelíbila. Budu hrát Podvod po tisící a vždy ho prožiju. Nikdy jsem se nemusel do ničeho nutit, a tak je mi příjemné zpívat si, co lidé chtějí,“ prozradil Honza Nedvěd v roce 2016 do programu festivalu Sedmihorské léto. Ten Honza Nedvěd, který je v kontextu české populární hudby spolu s bratry Ryvolovými dýchací trubicí mezi trampskou písní a folkem.

Pozoruhodná story vyděděnců Chat Pile z Oklahomy: Zhudebnili jsme ponurost všeho kolem nás
Jejich příběh je pozoruhodný stejně jako úspěch. Čtyři outsideři z průmyslového Oklahoma City založili kapelu jako únik před šedí všedního dne. Svůj sound postavili na hrubém a posluchačsky ne zrovna vstřícném lomozu. Kapela, která neměla větší ambice než být osobním ventilem, tím nečekaně trefila dobu a stala se hitem. V čem spočívá její kouzlo?

Barbara Hacsi o AI revoluci v rádiu: „Sebe sama jsem si spletla se svým klonem“
Expres FM je mezi českými rádii dlouhodobě jako malý zázrak. Ukazuje, že i v době streamovacích služeb a podcastů může být tradiční médium aktuální. Jako první u nás nasadilo přímo do vysílání hlasy vytvořené umělou inteligencí. Přitom hudbu stále vybírá bez testů, jen na základě vkusu. Od září navíc rozjelo ranní show se staromilským redakčním přístupem. I o něm mluví šéf stanice Pierre Beneš a moderátorka ranní show Barbara Hacsi zvaná Babu.

ALBUM MĚSÍCE: Rozálie je jako břitva. Na tohle česká hudba čekala hezkou řádku let
Takové album tu hodně dlouho nebylo! Česká šansoniérka pro 21. století? Něco jako Hegerová 2.0, ale s tím rozdílem, že Rozálie si navíc píše písně sama. A i když ráda zpívá o tom, jak s chlapama trpí, není to žádná mučednice, ale svérázná baba, která i při bolesti dokáže být na sebe jako břitva.

GLOSA: Příšerný 3D avatar Karla Kryla nakonec láká na zajímavou výstavu
V tom, co se kolem Karla Kryla poslední roky děje, je těžké být neutrální. Když si jeho písničky bere do nevymáchaných úst kdejaký nácíček a dezolát, a pak se ještě dozvíte, že byla o jednom ze zakladatelů českého protestsongu otevřena výstava, prostě se neubráníte určité míře despektu už před vchodem.

Sebastian: Moc jsem se hlídal. Začalo mi být trapně, že některé písničky zpívám
Někdy se člověk motá v kruzích. V životě, v lásce, v hudbě. O vymotání se z nich je Sebastianova třetí deska sBohem. V životě zpěváka, který si získal pozornost popovými písničkami, znamená velkou změnu i příklon k tvrdým kytarám.

NAŽIVO: Úžasná Beth Hart zahájila turné v Praze. Slzy na krajíčku měla hala i zpěvačka
K legendární Janis Joplin byla v průběhu dekád přirovnávána nejedna zpěvačka bluesrockového žánru, byť ve srovnání většinou pokulhávala. Ani Beth Hart není žádnou její reinkarnací. Ale dle mého soudu je nejlepší bílou bluesrockovou zpěvačkou po Joplince (jak jsme jí famierně nazývali). V mnoha ohledech je s ní srovnatelná a navrch má jako pianistka a skladatelka. Ten dojem ještě umocnil koncert v pražském O2 universu.

Matka v STB, tuny pervitinu i Marek Prchal. Samir Hauser v knize demaskuje devadesátky
Pověstná postava české rockové a elektronické avantgardy Samir Hauser sepsal to, co si pamatuje z devadesátých let. Kniha se jmenuje příznačně Vyvrhel a má podtitul Kruté střety orientálního křížence s českou realitou. Možná, že stejně výstižný by mohl být podtitul Kruté střety české reality s orientálním křížencem. Hauser byl totiž jedním z těch, kdo v devadesátkách změnili českou realitu – obrátili ji vzhůru nohama.

RECENZE: Pod příšerným obalem se skrývá dobré album Tomáše Kluse. Konečně
Tomáš Klus přichází po třech letech s novým albem, a pokud se chtěl vrátit ke kořenům, tak se mu to povedlo. Deska je plná jednoduchých písní o lásce, touze, strachu, odvaze, o cestě a hledání sama sebe. Tomáš Klus tady zpátky nachází právě sám sebe jako písničkáře, kterým chtěl být. Žádná zbytečná prohlášení, žádné postoje, jen pár akordů a slov. Tady to máš.

RECENZE: Mat213 natočil výpověď generace Z, která chytne a nepustí
Vznosný titul hlas generace většinou připadal písničkářům, jako jsou Karel Kryl nebo Vladimír Mišík. Kdo ale může mluvit za současné dvacátníky, kteří nemají nic jisté? Klidně to může být potetovaný umělec Mat213, ostatně bylo by to symptomatické. Na svém novém albu Nesu oheň vtipně glosuje život generace, které už zbyl možná tak humor.

Fanoušci korejského popu míří do Polska. Obří festival Kpop Nation chce být unikátní
K‑pop je možná největší současný hudební fenomén. Obliba mladých skupin z Jižní Koreji stále stoupá a s nimi roste i počet jejich koncertů po celém světě. Polsko 23. září čeká festival Kpop Nation, který představí hned osm hvězd specifického žánru. Podle pořadatelů půjde o jedinou takto obří akci v Evropě.

Přijíždí jazzman pro hiphopovou generaci José James: Hudba přetrvá déle než politici
1978 je rok narození i název letošního alba kytaristy, zpěváka, skladatele a producenta Josého Jamese. Řeší na něm, jaké to je být v Americe a na tomhle světě černý. Potkali jsme se na Colours of Ostrava, kde vystupoval na kouzelné New York Stage. Na podzim se vrátí do České republiky, aby zahrál v rámci přehlídky JazzFestBrno.

RECENZE: Katy Perry zaspala dobu. Takovou smršť hejtů si ale za album nezaslouží
Smůla se lepí Katy Perry na paty. Její nová, tanečními songy napěchovaná deska měla být návratem na popové výsluní, místo toho přišel pád skoro na dno. Tedy alespoň v rámci žebříčků. Album 143 je banální, neinvenční a nepříliš zábavné, absolutní katastrofa se ale nekoná.

NAŽIVO: Al Di Meola přivezl příjemnou vzpomínku na jazzrockové sedmdesátky
Podzimní část koncertní série JazzFestBrno zahájil v úterý Al Di Meola, jednoznačně jeden z největších kytaristů vzešlých z jazzrockové fúze sedmdesátých let. Šlo o zastávku na turné The Electric Years, byť muzikant vzal na chvíli do rukou i akustickou kytaru.

RECENZE: Rockové komety Nothing More přepálily start a podcenily finiš
Američtí rockeři po více než dvaceti letech na scéně vydali sedmou řadovou desku s titulem Carnal. Zatímco její první polovina zní jako výběrová bestofka nejlepších songů jejich kariéry, v té druhé už nezvládli navázat tak skvěle. A je to škoda, mohlo to být totiž jedno z alt‑rockových či alt‑metalových alb roku…

GLOSA: Český slavík jako vrchol trapnosti. Na co hudba, když stačí bulvár
Mohlo to být cool, mohl to být big project, mohli jsme si u toho zachillovat… Ale sorry bro, nestalo se. Asi tak jako je trapně vám, když čtete předchozí větu, bylo trapně i mě po celou dobu vysílání letošních Slavíků, ve kterých nehrála hlavní roli hudba, ale bulvár. Tradiční anketa se místy měnila na prodejní kanál vstupenek na koncerty Leoše Mareše.

RECENZE: Album zlomeného srdce? The Beths vědí, že to nemusí být jízda
The Beths milují melodiku. Harmonie. Vícehlasy. Ať už jejich styl označíte jako indie rock, power pop, alt rock, pop punk, nebo prostě jen pop rock, na konci vám vždy vyjde jednoduchý výsledek – melodická písnička se spoustou vychytávek.