Obrázek k článku Pop Messe zahájí pohřební dechovka Františka Skály. Jedovaté kázání udělí Sleaford Mods
| wlado | Foto: Ewen Spencer

Pop Messe zahájí pohřební dechovka Františka Skály. Jedovaté kázání udělí Sleaford Mods

Již ve čtvrtek 25. července startuje v Brně program festivalu Pop Messe. Akce, která nabídne celou řadu populárních i „nepopulárních“ interpretů z celého světa, tradičně láká i na četná domácí jména. Hostit ji bude areál nejstarší cyklistické dráhy svého druhu na světě.

Brno je zlatá loď, na festivaly v Brně choď... Parafrází legendární písně Ivana Mládka bych chtěl přesvědčit všechny ty, co ještě váhají, zda o posledním červencovém víkendu navštívit festival populární a nepopulární hudby Pop Messe. Mám ten festival rád takovým poťouchlým způsobem. Jednou jsem ho strávil v ruinách a skanzenu padlé fotbalové slávy stadionu Lužánky, jindy na parkovišti před ním. A prostory Boby Zoner Hall? To je také unikát. Všechna ta místa mají v sobě něco těžko popsatelného. 

Festival Pop Messe byl ale vždycky o tom, že mě jako pohodlného až líného fanouška hudby vytáhl právě až na hranu mojí komfortní zóny (a mnohdy i lehce za ní) a nabídl mi parádní hudbu v opravdu specifikických lokacích. A letos? Čeká nás velodrom!

Málo se to ví, ale nejsem úplně milovník cyklistiky. Na druhou stranu na takovém velodromu jsem nikdy v životě nebyl. Evokuje mi to hipodrom – jen místo vozatajů bojujících na život a smrt budou v Brně hrát kapely. Líbí se mi také podtitul akce „festival populární i nepopulární hudby“. Rozhodně nečekejte hvězdičky středního proudu, i když má festival v názvu slovo POP, cílí na hudební fanoušky, kteří o hudbě trochu přemýšlejí. Ano chtějí se bavit, ale zároveň ocení náročnější hudební produkci. Letošní lineup je jako každoročně vyladěný. Je trendy a reflektuje aktuální hudební směřování.

Na druhou stranu „otvírák“ letošního ročníku je multiumělec jedinečný František Skála a jeho pohřební dechovka Provodovjané. „Chybí nám zvuk vojenské dechovky procházející ulicemi, žestě lázeňských orchestrů i pohřební pochody za rakví,“ říká sám známý sochař, malíř a performer. Ideální otvírák festivalu! Klenotem čtvrtečního lineupu je česká legenda – kapela The Ecstasy Of Sait Theresa – velký rozhovor jsme vám přinesli v našem červnovém magazínu. Sám jsem měl možnost kapelu vidět na Rock For People a ani tentokrát nebudu před pódiem chybět – hraje jim to totiž parádně a já se těším, až je opět uvidím. 

Páteční odpolední tip jsou za mě irská kytarová senzace posledních měsíců – Gurriers. Další postpunková kapela, řeknete si. Ale Gurriers jsou syrová a upřímná výpověď, skvěle zahrané a až nasrané písničky! Kytar na brněnském velodromu zase nebude hrát tolik, a tak se vyplatí si na ně dát pozor. Zrovna Gurriers můžou být v budoucnu docela velké jméno.

Jako hlavní hvězda pátečního večera vystoupí duo Jason Williamson a Andrew Fearn. Tedy Sleaford Mods. Je to rap? Je to elektro? Je to punk? Je to všechno a mnohem víc! Když spustí svojí jedovatou slinu, kterou prskají ať už na současný stav Británie nebo i celkově moderního světa, visíte Jasonovi na rtech. Je to až takové kázání nasraného starého chuligána. Jelikož jsem je zmeškal minule ve vyprodané pražské Roxy, těším se na svou premiéru.

V sobotu se chystá velká cyklojízda z centra města až na velodrom, kde si pravděpodobně milovníci galusek dají pár koleček. Mimochodem doprovodný program na PopMesse stojí také za zmínku. Pokud se chystáte dorazit, určitě si nenechte ujít architektonické procházky s komentářem.

Zajímavé budou i projekce v Kině České televize, kde promítnou například dva díly seriálu dle námětu Vladimíra 518 Architektura 58-89. Dojde i na panely v rámci konference Pop Talks. Přednášející se budou věnovat tématům týkajících se vztahům kultury a města, urbanismu cestovního ruchu, regionálního rozvoje, brownfieldů, nočního života, ale i třeba o umělé inteligenci... Hvězdou sobotního večera je pro mě jedinečný zpěvák a hudebník Maarten Devoldere, který opustil v Čechách tolik populární belgickou kapelu Balthazar a rozhodl se vydat na sólovou dráhu pod názvem svého hausbotu Warhaus. Jeho krásný baryton a přednes spolu s talentem psát intimní a křehké písně dávají vzpomenout na velikány jako je například Leonard Cohen.