Hlavním cílem příkazu je omezit masové skupování vstupenek počítačovými boty, kteří je následně přeprodávají fanouškům za několikanásobně vyšší ceny. Prezident Trump uvedl, že tyto praktiky „poškozují obyčejné fanoušky“ a slíbil zavedení „zdravého rozumu“ do systému prodeje vstupenek.
Kid Rock, známý svým silným vztahem k prezidentovi Trumpovi, prohlásil, že ceny vstupenek jsou často navýšeny až o 70 % jen kvůli různým skrytým poplatkům. „Je absurdní, že koupíte vstupenku za sto dolarů a při placení vám naskočí 170 dolarů,“ uvedl Kid Rock.
Nařízení ukládá americkým úřadům zajistit, aby překupníci dodržovali daňové předpisy, a Federální obchodní komisi (FTC) kontrolovat, že ceny vstupenek jsou transparentní ve všech fázích nákupu. Na Trumpův krok pozitivně reagoval i Ticketmaster, respektive jeho mateřská společnost Live Nation. Ve svém prohlášení firma uvedla, že překupníci a automatizované boty škodí nejen fanouškům, ale i umělcům. „Podporujeme všechny smysluplné reformy přeprodeje vstupenek, včetně cenových stropů,“ uvedl ředitel Live Nation Michael Rapino.
Trumpův krok zároveň přichází v době, kdy vláda prezidenta Joea Bidena vedla soudní spor s Ticketmasterem kvůli monopolnímu chování na trhu se vstupenkami. Podobné problémy se řeší i v Evropě, kde Evropská unie již dříve vyzvala členské země, aby zpřísnily regulaci překupníků a zajistily transparentnost cen vstupenek na kulturní akce. Například Spojené království a Německo přijaly zákony, které omezují přeprodej vstupenek a stanovují povinnost jasně uvádět konečné ceny.