Londýnský label, který provozuje právě Neil Anderson, ze studiového prostředí pomalu ale jistě expanduje také na pódia. V krátké době jde už o druhý pražský koncert, na kterém zazní hudba z produkce značky Original Gravity. Zatímco první večer patřil zejména soulu, blues, latino a funku, tentokrát se 24.9. na Sedmičce bude hrát ska a reggae. V doprovodné kapele se znovu setkají muzikanti z tuzemských kapel jako Hentai Corporation, Madhouse Express, The Chancers či Štěpán Janoušek, nebo Matěj Belko. A jak se na svůj vůbec první koncert v Evropě chystá samotný Junior Dell?
Jak se cítíte před svým vůbec prvním evropským vystoupením, které bude v úterý na strahovské Sedmičce?
Mám z toho velkou radost! Moc se těším na setkání s hudebními nadšenci v Praze, na to, že si zahraju s místními vynikajícími muzikanty, poznám nové lidi a trochu nasaju českou kulturu.
Můžete nám popsat, jak probíhá váš tvůrčí proces? Odkud čerpáte inspiraci?
Je to poměrně jednoduché. Jako inspiraci mám buď svoje osobní zkušenosti, nebo to, co děje kolem mě. To všechno mi pak slouží jako základ, ke kterému přidávám svou vlastní fantazii. Následně si to musím vyzkoušet – takže nahodím demo, získávám na něj zpětnou vazbu a dolaďuji finální podobu. Když pracuji s Neilem Andersonem, obvykle mi pošle téměř hotové demo s návodným vokálem, a pak je na mně, abych ho interpretoval a přidal svůj vlastní styl a osobnost.
Jak vaše spolupráce s Neilem Andersonem a Original Gravity Records ovlivnila váš zvuk? A jak k ní vlastně vůbec došlo?
Ty jo! Díky Neilovi jsem se otevřel novým zvukům. A taky mi umožnila prozkoumat, co všechno jsem schopný zazpívat. Dříve jsem se soustředil na R&B, ale díky Neilovi jsem získal odvahu pustit se do neprobádaných vod, což se projeví i v mých budoucích skladbách. Naše společná cesta začala před několika lety, kdy jsme pracovali na jednom studiovém projektu, a vyvinula se z toho jak úžasná obchodní spolupráce, tak spousta skvělé hudby!
Pro Original Gravity natáčíte písničky se staromilským reggae a ska soundem. Sám jste ale z jiné generace…
I když jsem nevyrůstal přímo ve zlaté éře ska, jako Jamajčan ho mám v krvi. Můj táta to hrával pořád, během oslav jamajské „emancipendence“ ten rytmus slyšíte všude. O ska a reggae jsem navác hodně zjistil během studia historie jamajské populární hudby v Kingstonu. A pár zlatých hitů ze zlaté éry jsem zpíval během svých koncertů, které jsem hrál na výletních lodích. Je to součástí mojí identity, není úniku!
Co děláte kromě hudby? A jak jste se vůbec k hudbě dostal?
Všechno, co dělám, je hudba. Kdyby to bylo jinak, možná bych dnes byl někde v kanceláři, ale hudba si mě našla. Jsem také podnikatel, založil jsem nahrávací společnost Spew Music Pro. Kromě toho hraju v kostele na klávesy a varhany, když mám čas. Snažím se také předávat své zkušenosti mladším muzikantům.
Hudbě se věnuji od šesti let, kdy jsem začal chodit na hodiny klavíru. Na střední škole jsem se zapojil do sboru a školních koncertů. Dělal pro spolužáky mini koncerty během oběda. A později jsem pokračoval ve studiu na vysoké škole Edna Manley College of The Visual And Performing Arts v Kingstonu na Jamajce.
Jakou pozici má dnes vlastně na Jamajce klasické ska a reggae?
Ska a reggae jsou na Jamajce stále relevantní, i když hlavně mezi starší generací. Během reggae měsíce v únoru nebo oslav emancipace v létě zní nejvíc právě tyhle žánry. Festivaly jako Reggae Sumfest pomáhají udržovat jejich odkaz při životě, ale i tam začíná být patrný posun směrem k dancehallu a trapballu, což je dnes nejpopulárnější hudba na ostrově.
Jak očekáváte, že na vaši hudbu zareaguje evropské publikum?
Vím, že evropský trh je mezi jamajskými umělci populární a je u vás hodně fanoušku ska a reggae. Takže doufám, že budou na naši hudbu reagovat pozitivně a budou se mít skvěle! Nemám ale přehnaná očekávání, prostě půjdu a předvedu skvělou show těm, kteří se zúčastní.
A kterou písničku máte nejradši?
Asi Last Night Reggay. Je to píseň, se kterou se ztotožňuji. Neilova produkce, texty i hudba jsou naprosto autentické a celé to skvěle zní! Navíc rád zpívám o lásce!