V rozhovoru s Honzou Vedralem vypráví o výhružkách, domácích prohlídkách i jejich nepříjemných následcích. Hlavně ale o novém albu Příduhned, které pokřtí 18.8. v pražských Ledárnách Braník. Řeč byla také o šťastném období, které básník českého hip hopu právě prožívá, předpovědi vlastní smrti, časech s Chaozzem i o dvaceti letech prožitých pod značkou Prago Union.
Jak říká Kato: "Časy jsou časy. Stejný hovno, jinej záchod."
"Vstoupil jsem do nového šťastného období. Potkal jsem osobu, která zapříčinila vznik dvou písniček a těch osmnáct dalších už jsem nějak dodělal," vypráví Kato o natáčení alba Příduhned, které bylo i na jeho poměry hotové nečekaně rychle. Dvacítka nových písniček vychází jen rok a půl po desce Made In Strašnice.
"Jako malej jsem si nechával dělat předpověď, kdy mám zemřít. V obou případech mi vyšlo číslo 42. Možná jsem chtěl dodělat ještě jednu desku, než mi bude 43. Ne, že bych tomu věřil, ale kdyby náhodou," vypráví pobaveně. "Možná existuje osud, ale je to jenom to, co se ti snane, když nebudeš nic dělat. Každopádně teď je mi 43, tak už to bude jeden velkej mejdan."
Ve svém novém studiu, kam Kato přesídlil z maringotky, trávil během příprav alba většinu času, i když v něm neměl ani postel. Na novince je dobře patrná nová energie i radost ze života. "Celej život jsem byl takovej zaprdlej. Až realativně nedávno jsem se osmělil a od té doby jsem byl jako neřízená střela. Ale co jsem potkal novou ženu jsem pochopil, že je na čase to opět zklidnit a stát se mužem jedné ženy," vypráví o písni Návrat muže jedné ženy, ve které se inspiroval básní Leonarda Cohena.
Katova svobodomyslnost i zkušenosti poměrně ostře probleskují prvním singlem singlem Marná, ve kterém se vymezuje proti drogovým válkám. Popisuje dohry policejních prohlídek doma i ve studiu, které zažil v souvislosti s nařčením, že vaří pervitin. "Nenašli samozřejmě nic. Ale majiteli pozemku hned dávali papír, kde bylo napsané to jejich podezření. Takže přijdou s nějakou smyšlenkou a daj tvému nájemci papír, že vaříš pervitin. Co asi mohlo následovat? Chtěli mě vyhodit jak odtamtaď, tak odtamtaď."
I když byla řeč o citlivých tématech, jako jsou drogy, ženy i děti, hlavní část rozhovoru se samozřejmě točila kolem hudby. "Chtěl bych zavést hnutí za znovuposlouchání alb. Je to mnohem lepší zážitek," podotýká Kato k aktuálnímu trendu, který degraduje písničky na doprovod k videu. "Jsou věci, který se vytratily, protože doba je rychlá. Lidi mají třeba pocit, že si nestihnou poslechnout celý album. Jak nestihnou? Stihneš, co chceš!" naráží na vyznění chystaného druhého singlu Pomalu ale rychle, jehož ukázku si v podcastu můžete poslechnout v předpremiéře.
Vzhledem k tomu, že Prago Union slaví dvacet let existence, došlo i na vzpomínky z úplných začátků, které jsou v Katově případě spojené s první komerčně úspěšnou rapovou skupinou Chaozz. "Z rapu jsme byli všichni nadšený, tak jsme ho zkoušeli dělat. Lidi kupodivu reagovali tak, že to chtěli slyšet," ohlíží se Kato lakonicky. "Tehdy se muzika brala daleko osobněji. Dneska už jsou styly úplně jedno. Naše mise byla rozšířit hip hop po celý republice. A Eso byl jedinej způsob, jak to udělat,¨ vrací se ke slavnému vystoupení v televizní hitparádě, kvůli kterému je zavrhla tehdy ortodoxní část hiphopové scény. "I když jsme dělali pořád stejnou muziku, najednou to bylo špatně."
"Úspěch nám nepřišel jako nic špatnýho. Byla to naše muzika, žádný kopromisy jsme nedělali. Tendence byly jiný, ale lidi na scéně k tomu dospěli a teď dělají to, co my dělali tenkrát a my děláme to, co oni dělali tenkrát," pokračuje Kato. "Možná jsme měli pravdu!" O tom ostatně svědčí i výmluvný detail, který zmiňuje: "Prago Union jsou tu třikrát dýl než Chaozz. Jsou i úspěšnější. Ale pořád, když za mnou někdo přijde, jsem ten z Chaozzu."
A proč vlastně před dvaceti lety založil Prago Union?
Nová kapela byla reakcí na jediný tvůrčí zásek, který zatím v tvůrčím životě měl. "Cejtil jsem, že to potřebuju dělat jinak a musel jsem přijít na to jak," vzpomíná. Startérem byl špatný trip, který ho úplně rozložil. "Když se z toho hovna dostaneš, tak ti to dá do života nejvíc. Jeden bad trip hrál velkou roli v tom, že jsem utnul Chaozz. Byl to hodně zásadní moment," říká doslova. "Musel jsem si všechno sám znovu poskládat v hlavě. Byl to komplexní zážitek, netýkal se jenom muziky, ale i toho, jak jsem vnímal svět. Chvilku to bolelo. Chytnul jsem stíhu z lidí a s komunikace s nima. Sám sebe jsem shodil na dno měl jsem pocit, že nemám skoro právo chodit po ulici. Musel jsem se začít naučit chovat znova na základě těch věcí, pro které jsem se rozhodl. Říkal jsem tomu robocop. Dal jsem si direktiva. Řekl jsem si pár základních pravd o životě a tímhle způsobem jsem se je naučil praktikovat," popisuje svůj vnitřní návrat na scénu. "Kdybych to neudělal, asi by to se mnou nedopadlo moc dobře."
A tak se stalo, že Prago Union měli od začátku docela jasný cíl. "Chtěl jsem dělat takovou muziku, kterou budou poslouchat i lidi mimo hiphopovou scénu. Tady nejsou žádní gangsteři. Pokud má hip hop reflektovat realitu, měl by být pochopitelný pro kohokoliv, nezáleží na tom z jakého žánru přichází," popisuje ho Kato. "Nechtěl jsem se zavírat do světů, který neexistujou. Spousta rapperů si vytváří světy, ve kterých jsou šéfové. Ale když je poslouchá někdo zvenčí, přijde mu to úsměvný."
Je evidentní, že i v tomhle dala doba Katovi za pravdu. Sám si osobně nejspíš taky vytvořil svůj malý svět, kde praktikuje vlastní pravidla. Ale co se týče Prago Union, strategie "dělat to nadčasový" mu vychází. I to je zřejmé už z prvního poslechu chystaného alba Příduhned. Když přijde řeč na jeho název, jenom pokrčí rameny. "V souvislosti se mnou mi to přišlo vtipný."