Obrázek k článku Syté basy a nejsladší melodie. Prahu během mezinárodního weekenderu rozduní reggae
| Honza Vedral | s přispěním Lukáše Rešla, foto: RWP

Syté basy a nejsladší melodie. Prahu během mezinárodního weekenderu rozduní reggae

V pátek 4. října odstartuje třetí ročník festivalu Prague Reggae Weekender, který odkazuje na jamajskou muziku a především na její nahrávky ze šedesátých let. Nabídne dva bohaté večery s řadou domácích i zahraničních interpretů. A to na souši i na vodě.

Prague Reggae Weekender je akcí, která by se bez nadsázky dala nazvat jedinečnou oslavou žánru reggae. Uskuteční se hned třech místech po celé Praze, konkrétně v Klubu 007 na Strahově, kde její páteční program oficiálně odstartuje, a dále také v sobotu (5. října) v Second Shotu a na lodi Hamburg.

Samotný program, ve kterém nechybí belgické duo Soulboys vs. Rudeboys, producent Neil Anderson, Rudy Bolo z Itálie či reggae veterán Selecta Rollandblow, blíže představuje spolupořadatel festivalu DJ Maykl.

„V pátek navazujeme na tradici Skaparády na pražské sedmičce, tentokrát i se zahraničním hosty. V sobotu odpoledne pak začínáme už v 15:00 v žižkovském vintage obchodě Second Shot,“ podotýká s tím, že odpolední program by měl fanoušky a posluchače reggae „nažhavit“ na hlavní party akce, která vyvrcholí vyjížďkou na lodi Hamburg. „V podpalubí nám budou poklady ze své sbírky servírovat zahraniční DJs. A na horní palubě se lze kochat magickou Prahou,“ dodává Maykl, kterému jsme těsně před akcí položili také několik otázek.

Můžete představit jednotlivá jména letošního programu?

V programu budeme mít selektory z Baskicka, Itálie, Anglie, Německa, Belgie a Slovenska. Za mě je těžké vypíchnout jedno jméno. Díky rozmanitosti původu jednotlivých selektorů se těším na větší rozmanitost. Přeci jenom na různých místech Evropy je vnímán odkaz jamajské hudby zcela odlišně, a to mě na tom baví. Dá se čekat, že uslyším své oblíbené a objevím nejeden nový poklad.

Proč vlastně právě reggae? Má tady vůbec dostatečné publikum nebo jezdí spíš lidi z venku? Jak je sem lákáte?
Ano to je velmi dobrá otázka. Na této akci je větší zastoupení zahraničních účastníku. Naším záměrem je lépe představit tuto subkulturu domácímu publiku. Early Reggae které je hlavním žánrem weekenderu, rozhodně není pop kultura, i když její vliv na ní je nezpochybnitelný. Scéna napříč Evropou není příliš velká a funguje v osobní rovině, kdy se potkávají nadšenci s podobným zájmem.

Skladba Trenta Soldi d’Argento od Rudyho Bola.

Jaký je vůbec podle vás stav tuzemské reggae a ska scény?

Ač se jedná o hudbu, která vznikla v šedesátých letech, je třeba zmínit, že do devadesátých let jako by pro Československo vlastně neexistovala. Tedy až na pár vlaštovek. V devadesátých letech se k nám začalo ska a reggae dostávat právě zásluhou Skaparády na strahovské Sedmičce, která měla vliv na vznik nový kapel kolem roku 2000 a vrcholila někdy kolem roku 2005. A i když je tato scéna velmi malá, dějí se tu opravdu zajímavé věci.

Jaké máte ohlasy ze zahraničí?

Ohlasy ze zahraničí jsou pro nás motorem pro další fungování. Asi nejlepším důkazem je to, že spousta návštěvníku se sem vrací opakovaně.

Plánujete v budoucnu rozšíření festivalu o další aktivity nebo větší mezinárodní účast?

Plánů se dá vymyslet spousta za pouhé odpoledne. Momentálně jsem ve fázi, kdy se snažíme vybudovat pevné základy, na kterých se dá stavět do budoucna.

Co považujete za hlavní poselství, které chcete prostřednictvím Reggae Weekenderu předat českému publiku?

To by se dalo shrnout názvem písničky Enjoy Yourself od The Special.

Kdybyste měli vybrat jeden song, kterým byste veřejnost na Weekender pozvali, jaký by to byl a proč?

Foey Man od George Dekkera. Tento song mám spojený s loňským ročníkem a divil bych se, kdyby nezazněl i letos.