„Hlavní poselství je v písni jasně řečeno: nevzdáme se bez boje. Je jedno, jestli jsme někdo větší nebo menší blázen, na světě jsme si všichni rovni,“ říká David Koller. „Nevím, jestli může nějaké umění pomoci tomu, co se děje, ale když se každý připojí, tak minimálně všichni ví, že jsou na jedné lodi a že si mají pomáhat,” vysvětluje, jak vnímá smysl projektu #nevzdamse, který dal dohromady v Česku usazený hudebník Igor Ochepovsky.
Projekt odsuzující válku, kterou Putin vyvolal, poukazuje i na aktuální situaci obyčejných Rusů a Bělorusů, kterým hrozí za sebemenší podporu Ukrajiny přísné potrestání. Skladbou Nevzdám se by hudebníci rádi dodali odvahu k vyslovení nesouhlasu s aktuální situací a spojili všechny, kteří staví lidskost a morální hodnoty nad hranice států a ekonomické zájmy.
„Drobnost, jakou je změna profilové fotky na Facebooku nebo účast na demonstraci, může znamenat, že budete vy nebo vaše rodina přísně potrestáni. Že se už nikdy nebudete moci vrátit domů a vidět vaše nejbližší. I za tu cenu se musíme ozvat, ve hře je teď mnohem víc,“ vysvětluje kytarista a skladatel původem z Uralu, jenž projekt se svou ženou Alenou inicioval.
Uznávaný producent a hudebník propojil a nově zaranžoval známé písně Obijmi (Обійми) a Bez Boju (Без бою) ukrajinské rockové kapely Okean Elzy. „Pro Ukrajince, Rusy a Bělorusy to jsou naprosto ikonické písně, které všichni dobře známe. Naše národy a životy spojují nejen melodie, ale také témata o lásce, naději, odvaze a odhodlání,“ věří Ochepovsky.
Spolu s ním skladbu čtyři dny po zahájení války nahráli David Koller, Igor Orozovič, Monika Načeva a Lenka Dusilová. Dále kytaristi Michal Pavlíček a Nikita Krein, akordeonisti Aliaksandr Yasinski a Roman Zabelov, kytarista a hráč na balalajku Kirill Yakovlev, kontrabasista Taras Volos, houslistky Vartui Saribekian a Natalia Lisniak, cellista Šimon Marek, violista Jan Forest, hráčka na domru Kateryna Vatchenko a pianistka Olesya Ochepovskaya.
Igor Ochepovsky minulý týden na otázku Headlineru, jak prožívá současnou situaci, odpověděl takto: „Tu situaci vnímám a prožívám intenzivně. S agresí na Ukrajině vůbec nesouhlasím. Mám zde spoustu kamarádů Ukrajinců, kteří tam mají rodinu. Nemohou se dostat sem a jsou v bombových krytech. Je mi to moc líto. Hodně to prožívají i moji ruští přátelé tady i v Rusku, protože nevolili Putina a jsou proti válce. Jsou šokováni velikostí konfliktu. A taky vzhledem k tomu, že otevřeně podporuji Ukrajinu, mám obavy, jak a kdy uvidím svoji rodinu, protože budu mít strach se podívat zpátky do Ruska.“
Když ho jeho žena Alena ve čtvrtek 24. února vzbudila s tím, že začala válka, byl v šoku. „Ihned jsem přemýšlel, co mohu dělat. Poslali jsme peníze na dobročinné organizace, obvolal všechny přátele na Ukrajině a v Rusku, zjišťoval, jestli mohu pomoci na hranicích. Nicméně jsem muzikant, promlouvám k lidem hudbou. A tak jsme se s Alenou pustili do akce a během dvou dnů vše domluvili. Zúčastnění rušili své původní plány, aby projekt podpořili, za což jim patří velký dík,“ vzkazuje Ochepovsky.
„Zvuky vzdálených výbuchů nám přistávají na duši. Jsem rád, že můžu aspoň zařvat na kytaru a poslat Putinovi tenhle vzkaz, že nebudeme tolerovat vraždění a nenávist a že chceme Ukrajině pomoct. … Hudba útočí na emoce a to nás může mobilizovat a povznést,” věří kytarista Michal Pavlíček.
„Rozhodla jsem se nazpívat tuto píseň jako morální podporu pro Ukrajinu, pro všechny lidi, kteří tady i tam žijou a mají to těžké,” vysvětluje Monika Načeva, proč se i ona připojila. Lenka Dusilová dodává: „Bojím se, aby lidé nezačali pranýřovat lidi z Ruska, kteří tady žijou a nesouhlasí s tím, co se děje.”