Obrázek k článku Svéráz, co si dělal věci po svém. Super-robot Otakar Petřina by oslavil pětasedmdesát
| Lukáš Rešl | Foto: Václav Sehnal

Svéráz, co si dělal věci po svém. Super-robot Otakar Petřina by oslavil pětasedmdesát

Rocker s dlouhým hárem, příklad odporu vůči komunistickému režimu, a především vynikající kytarista, který ovlivnil nejen domácí pop music. K nedožitému výročí kytaristy Oty Petřiny, které připadá na 4. června, připravilo vydavatelství Supraphon speciální edici alb Super-robot a Pečeť.

Narodil se v Malých Žernosekách na Litoměřicku a proslul jako skladatel, kytarista a producent, který si dělal věci po svém. Strunné melodie Otakara „Oty“ Petřiny doprovázely výrazné osobnosti české hudby, kupříkladu Petru Janů, Martu Kubišovou či Václava Neckáře. Vyjma práce pro druhé se však věnoval také vlastní sólové tvorbě, která se nyní k výročí jeho narozenin připomíná speciální reedicí alb Super-robot (1978) a Pečeť (1983). Symbol české kytary, tuzemského rocku a uznávaný kapelník zemřel 11. července roku 2015.

Poté, co mu v roce 1974 režim zakázal veřejně vystupovat, přestal hrát se skupinou Bacily a vyjma práce na albech Tomu, kdo nás má rád (1975), Planetárium (1977) či volné trilogii Příběhy, písně a balady (1982-1983) Václava Neckáře, se začal věnovat také vlastní tvorbě. Koncem sedmdesátých let debutoval sólovkou Super-robot (1978). Na tu následně o pět let později navázal i druhým albem Pečeť (1983) a právě obě alba se nyní dočkala nové 2LP reedice, vydané pod hlavičkou Supraphonu.

Upoutávka na chystanou kolekci 2LP. 

Součástí vydání je rovněž vzkaz Petřinova syna Otakara „Marpa“ Petřiny, ve kterém stojí: „Dlouho jsem přemýšlel, co bych o tátovi napsal. Je to už delší doba, co odešel. Pořád to bolí, ale vím, že byl šťastnej, a řekl mi, že měl krásnej život. Vždy byl pro mě vzorem, ale čím více jsem stárnul, tím více jsem si ho vážil. Vždy se držel svých zásad a hodnot. Když ho komunista zakázal, nepřemýšlel, jak to udělat, aby mohl hrát. Prostě to přijal jako chlap a nechal to bejt. Pochopil jsem, že si ve všem uměl najít to pozitivní… Doufám, že při poslechu jeho písniček ucejtíte tu čistotu, pravost a syrovost, stejně jako já, kdykoli si je poslechnu.“

„On byl svéráz a nikdy si do ničeho nenechal mluvit. To, co napsal, za tím si stál a nepřijímal jakékoliv úpravy. Po revoluci dostal od Universalu nabídku na desku, kterou udělal dohromady s Fanánkem jako textařem. Přinesl ji na firmu a tam mu do toho začali mluvit: zkrať refrén, vyhoď sloku… Můj muž nikdy nedělal nic kvůli tomu, aby to hrála rádia. Ani tu Petru Janů. Jemu to bylo jedno,“ vzpomínala na svého manžela manažerka Hana Petřinová v roce 2019 v rozhovoru Honzy Vedrala. Opětovné zvěčnění jeho sólových opusů v novém remastru přichází společně i s kompletem jeho textů.