Kamil Šír patřil k důležitým postavám pražské kultury. Záměrně se vyhýbal rozhovorům, focení a další pozornosti médií. Jen proto jsme s ním třeba v Headlineru nikdy nepřinesli rozhovor v rubrice Insider. O to činnější a důležitější byl ale v zákulisí. Lucerna Music Bar i klub Futurum se pod jeho vedením staly domovskou scénu pro řadu tuzemských hudebníků a pravidelně k nám vozil i zahraniční hvězdy napříč žánry.
Na české hudební scéně se profesionálně pohyboval přes dvacet let. Byl pořadatelem multižánrového festivalu Rock for Churchill, který před nedávnem oznámil pro rok 2025 návrat na tuzemskou festivalovou mapu. Ve svém rodném kraji provozoval i hudební klub Zkušebna Vroutek. Byl majitelem společnosti Red Triangle, která do české republiky pomohla přivést řadu velkých hudebních hvězd, podepsaný byl mimo jiné i pod koncerty George Ezry, Parov Stelar, Queens of the Stone Age nebo Pixies.
Není divu, že náhlý odchod Kamila Šíra v hudebnických kruzích vzbudil silné reakce. Na sociálních sítích se s ním loučí řada muzikantů a lidí z hudební branže. „Člověk, který se nikdy nevykašlal na něčí byť i zdánlivě nedůležité, malicherné přání. Člověk se zlatým srdcem. Člověk, který mohl v nadsázce dělat reklamu na vlastnosti jako vstřícnost, spolehlivost, poctivost a férovost. Tedy alespoň já jsem ho tak viděl,“ napsal Robert Vlček z koncertní agentury Conspiracy. „Díky Kamilovi mohli v Lucerna Music Baru vystoupit interpreti jako Sum 41, Yellowcard, Jimmy Eat World, Gogol Bordello, Hot Water Music, Anti-Flag, Rise Against. Underoath, Funeral For A Friend, H2O, Enter Shikari, While She Sleeps, Silverstein, The Story So Far, Spermbirds nebo Sights & Sounds,“ vyjmenoval jen zlomek koncertů, které v Lucerna Music Baru pod vedením a dohledem Kamila Šíra našly své místo a spokojené fanoušky. Dodal, že naprosto zásadně napomohl i konání dalších koncertů ve velké Lucerně, kde zahráli třeba Paramore či Rancid.
„Obklopen velkou a skvělou rodinou, jak tou pokrevní, tak tou hudební, odpočívej v pokoji, Kamile. Budeš navždy v našich srdcích. Svět už teď není to, co býval. Nemůžu tomu uvěřit,“ napsal další Šírovi blízký muzikant Tomáš Konůpka, který dnes vystupuje sólově pod přezdívkou IKON. „Kamčo. Tuhle zprávu nikdo z nás nečekal, děkujeme ti za všechno…“ loučil se na Facebooku Tomáš Hajíček z Krucipüsk.
„Tohle je další velká rána do našich srdcí... Kamile, budeš nám tu moc chybět, R. I. P. Upřímnou soustrast nové rodině a pozůstalým,“ napsal dýdžej a promotér Josef Sedloň z Radia 1. „Největší frajer v hudebním byznysu tady,“ shrnul stručně Philip Noha z mezinárodní kapely N.O.H.A. Řada dalších z muzikantské branže se loučí beze slov – černými profilovými fotkami.
Není se co divit. Hudebních produkcí, na kterých se Kamil Šír podílel byly vyšší stovky, spíše tisíce. Přitom vždy vše dokázal se svou dobrou povahou vyřešit bez zásadních konfliktů, problémů či pošramocené pověsti. Jakkoliv se mu dařilo působit nenápadně a nestrhávat na sebe pozornost, byl přitom důležitým tmelícím a propojovacím prvkem nejen pražského hudebního podhoubí. Je jisté, že to jeho předčasný odchod do budoucna zásadně promění.