Recording Academy, organizace, která stále ještě nejslavnější vyhlašování hudebních cen pořádá, zařadila pro příští ročník tři nové kategorie (nejlepší africké hudební vystoupení, nejlepší alternativní jazzové album a nejlepší dance/popová nahrávka). Zároveň však také upravila pravidla tak, aby umělá inteligence měla smůlu.
Nově je zcela jasně stanoveno, že na Grammy mohou dosáhnout výhradně lidští autoři a tvůrci. „Pouze lidští tvůrci mají nárok na předložení, zvážení, nominaci nebo získání ceny Grammy. Dílo, které neobsahuje žádné lidské autorství, není způsobilé v žádné kategorii,“ stanoví nově pravidla pro udílení ceny. Odlišují se tak od těch, která platila pro letošní ročník.
Skladby, které prvky generované umělou inteligencí obsahují, však mohou být nominovány i nadále. Musí ovšem existovat naprosto jednoznačný důkaz, že zásadní roli na jejich vzniku měl i člověk z masa a kostí. Zároveň také složka lidského autorství předloženého díla musí být smysluplná a větší než minimální. Též musí být relevantní pro kategorii, do které je takové dílo zařazeno.
„V kategorii založené na skládání písní musí být většina skladby napsána člověkem,“ upřesnil pravidla Harvey Mason Jr., generální ředitel Recording Academy. Zároveň doplnil, že AI bude jednoznačně utvářet budoucnost hudebního průmyslu.
Kromě této zajímavé změny, organizace po dvou letech snížila počet nominací v hlavních kategoriích z deseti na předchozích osm. „Před dvěma lety jsme měli pocit, že rozšíření na deset nominovaných by bylo inkluzivnější, což nám umožní rozpoznat větší rozmanitost žánrů a umělců. Nyní jsme cítili, že deset je příliš mnoho. Chceme zajistit, aby ocenění bylo dostatečně inkluzivní a zároveň prestižní a exkluzivní,“ konstatoval Harvey Mason Jr.