Je to přitom necelých pět let, co jsme hudebníka, který si první improvizovanou kytaru sestavil v sedmi letech, v Praze mohli na pódiu vidět poprvé. Ve vyprodané Lucerně se představil českému publiku a zdálo se, že pro něj je věk opravdu jenom číslo. Tehdy už dvaaosmdesátiletý bluesový kytarista a zpěvák v puntíkaté košili hýřil vtipem, vyšlápnul si na špacít doprostřed sálu mezi publikum, ukázal, že stále na elektrickou kytaru hraje mimo jiného i zubama a své skladby prokládal útržky známých písní svých kolegů.
Když mu bylo 21 let, přestěhoval se z Louisiany do Chicaga, kde se předtím, než začal nahrávat své vlastní desky, podílel na nahrávkách umělců jako jsou Howlin‘ Wolf nebo Muddy Waters. V průběhu své kariéry vydal devatenáct studiových alb, prozatím poslední The Blues Don`t Lie loni. Za svou tvorbu dosud obdržel osm cen Grammy, také Grammy za celoživotní přínos a rekordních třicet osm Blues Music Awards. Učily se od něj další kytarové legendy jako Jimi Hendrix či Jeff Beck.
Nyní je Buddy Guy na svém posledním turné nazvaném Damn Right Farewell. Odstartoval ho začátkem roku v Indii, fanoušky nicméně nedávno potěšil sdělením, že i v budoucnu hodlá vystupovat na vybraných velkých festivalech. Co mu už ale v životě prý bohatě stačilo jsou dlouhé přesuny tourbusy a čas strávený na letištích. Více jsme o tom psali zde. S hraním naživo ale ještě zcela skončit nehodlá. Ovšem zatímco New Orleans Jazz Fest se prý jednou ročně zvládnout dá, zdá se pravděpodobné, že Praha se započítá mezi místa, na kterých již znovu nevystoupí.
„Buddy Guy nejede turné se zastávkami v každé zemi. My jsme ho ponoukli, aby do regionu vůbec chtěl přijet, a jsme jediní ve střední Evropě, kde bude. Nehraje v žádné z okolních zemí,“ sdělil nedávno v rozhovoru pro Headliner pořadatel koncertu Radim Svatoň z agentury Liver Music.