Obrázek k článku Limp Bizkit žalují vydavatelství o 200 milionů dolarů. Kapele prý tajilo tantiémy
| Šárka Hellerová | Foto: Jan Nožička

Limp Bizkit žalují vydavatelství o 200 milionů dolarů. Kapele prý tajilo tantiémy

Skupina Limp Bizkit a její frontman Fred Durst žalují vydavatelství Universal Music Group. Tvrdí, že společnost záměrně vytvořila systém, který jí umožňoval tajit tantiémy, které měly směřovat k umělcům. Problém se podle nich pravděpodobně netýkal jen jejich skupiny, ale i stovek dalších.

Žalobu skupina 8. října podala u federálního soudu v Los Angeles. Po Universal Music Group žádá 200 milionů dolarů. Právníci Freda Dursta tvrdí, že za celá desetiletí nedostal z tantiémů „ani desetník“ – společnost si měla zisk úmyslně nechávat pro sebe, píše magazín Billboard. Přitom Limp Bizkit podle žaloby prodali miliony fyzických nosičů každého svého alba a jejich písně mají dodnes miliony streamů měsíčně na Spotify. 

„Zjištění žalobců, že společnost UMG vytvořila takový systém, je o to děsivější a znepokojivější, že se prezentuje a pyšní tím, že investuje do svých umělců a chrání je,“ uvádí právníci žalující strany a upozorňují, že tantiémy, tedy  odměna umělci za vystupování nebo autorovi za dílo formou podílu na zisku, mohly být dlouhé roky neprávem zadržovány i dalším umělcům.

Otázku tantiém začal Fred Durst řešit v dubnu. Jeho noví zástupci totiž byli šokováni, že přes veškerý úspěch kapely dosud nedostal žádné tantiémy. Společnost UMG mu již dříve sdělila, že to je proto, že jejich výše dosud nepřesáhla výši dopředu vyplacených záloh. Žalobci se domnívají, že to je lživé tvrzení a žádají jeho vyšetření.

Když nyní zástupci Freda Dursta kontaktovali Universal Music Group, zjistili, že má u společnosti na tantiémovém účtu 1 milion dolarů, o čemž ho ovšem nikdo neinformoval. To podle právníků umocnilo podezření ohledně toho, jak společnost tantiémy účtuje a vyplácí. Při dalším zkoumání se mělo ukázat, že společnost takto v minulosti opomněla kapelu o jejím výdělku informovat opakovaně, včetně období na přelomu tisíciletí, kdy se nahrávky skupiny těšily rekordním prodejům. Poté, co zástupci label ve věci konfrontovaly, byl podle žaloby vyplacen milion dolarů kapele a 1,3 milionu Durstovo Flawless Records. Nahrávací společnost přitom tvrdila, že vzhledem k 43 milionům vyplacených záloh kapela své závazky vůči ní splatila až nedávno.

Tvrzení, že skupina přes veškerý svůj úspěch stále vydavatelství až do nedávné doby nesplatila své smluvní závazky, je podle zástupců Limp Bizkit vysoce podezřelé. Žalobce se tak domnívá, že za porušení autorského práva dluží UMG skupině desítky milionů dolarů. Vzhledem k nedodržení vzájemných dohod tato částka podle žalobce může přesáhnout zmíněných 200 milionů dolarů. Žaloba se tedy nedomáhá jen nevyplacených tantiém, ale také si přeje, aby soud zrušil platnost smlouvy kapely s vydavatelstvím. Tím pádem by autorská práva připadla umělci, který žádá po UMG náhradu škody za jejich porušení.