Sir Paul McCartney, bývalý člen slavné skupiny Beatles, nedávno oznámil, že UI hrála klíčovou roli při vytváření "posledního" songu Beatles. V rozhovoru pro BBC Radio 4 vysvětlil, že pomocí této technologie bylo možné "vydolovat" hlas Johna Lennona z jeho starého dema a dokončit tak píseň. Název písně nezveřejnil, ale pravděpodobně se jedná o skladbu Now And Then z roku 1978. Demo písně obdržel Sir Paul od Yoko Ono, Lennonovy manželky, a bylo to jedno z několika skladeb na kazetě označené "Pro Paula", kterou Lennon nahrál krátce před svou smrtí v roce 1980. Díky producentovi Jeffu Lynneovi byly již dříve dokončeny a vydány písně Free As A Bird a Real Love, které byly tvořeny na základě Lennonnových dem a staly se prvním "novým" materiálem Beatles po 25 letech.
Další příklad UI v hudbě přichází z České republiky. Karla Gotta, legendárního českého zpěváka, který bohužel již není mezi námi, je možné slyšet v audioknize, jejíž hlas byl vytvořen právě pomocí umělé inteligence. Jde o Karlovu autobiografii s názvem "Má cesta za štěstím". Projekt vznikl ve spolupráci s Českým rozhlasem, který se podílel na vývoji této inovativní technologie. Knihu bude číst herec Igor Bareš, který byl vybrán díky svému příjemnému sametovému hlasu. Český rozhlas a tým pracující na projektu dbají na to, aby byl Karlovi zachován jeho jedinečný hlas a odkaz, uvedla na Facebooku Ivana Gottová, vdova po slavném zpěvákovi. Některé vybrané pasáže z knihy budou odvysílány na stanici Český rozhlas Dvojka od 14. července a celou audioknihu plánuje vydat na podzim letošního roku.
Oba tyto příklady ukazují, jak umělá inteligence může být využívána v hudbě. UI je schopna extrahovat a čistit zvukové stopy a umožňuje umělcům pracovat s nahrávkami a hlasem zesnulých umělců. To otevírá nové možnosti pro tvorbu a restaurování hudby. Nicméně, jak Sir Paul McCartney upozornil, využití UI v hudbě nejdříve vyvolává rozpaky a obavy. Příklady, kdy umělá inteligence nahrazuje skutečného interpreta, mohou být znepokojující. Nicméně, je to vývoj, který nelze zastavit, a je na nás, abychom sledovali, jakým směrem se tato technologie bude dále vyvíjet.
Umělá inteligence má potenciál změnit způsob, jakým vnímáme a tvoříme hudbu. S postupem času se jistě objeví další inovace a překvapení, které přinesou nové dimenze do hudebního světa. Ať už je to pomocí obnovení nevydaných skladeb nebo vytváření nových písní pomocí umělé inteligence, jedno je jisté - UI je zde, aby zůstala a ovlivňovala hudbu i nadále.
Pro ilustraci jsme článek nechali z veřejných zdrojů napsat umělou inteligenci Chat GPT. Text prošel jen nezbytnými redakčními úpravami. O tématu umělé inteligence v hudbě jsme nedávno mluvili v podcastu NOty VOLE!