Když se v roce 2018 definitivně rozpadla kapela Call Tracy, ocitl se Vladimír Zemánek, jak sám říká, v životním vakuu, které plnil psaním songů do šuplíku.
Jejich přerod do projektu Dim Haze mi popsal slovy: „Chtěl jsem zkoumat nové způsoby skládání a tvorby. Začal jsem poslouchat nové kapely a intenzivněji vnímat i další formy umění (malbu, film, divadlo atd.), na které byl konkrétně Dublin, ve kterém jsem nějakou dobu studoval, opravdu bohatý. Dostal jsem tedy mnoho nových podnětů pro psaní písní. Souběžně se skladbou písní jsem si pro každou z nich začal představovat i vizuál reflektující jejich náladu a emoci. V momentě, kdy mi můj dlouholetý kamarád Vít Kořistka, producent a kytarista z kapely Nature Trip, nabídl, že by mi mohl mé šuplíkové songy produkovat, začalo vše uvedené dávat smysl a já se rozhodl písně ze šuplíku vytáhnout, nasadit jim i vizuální identitu a vytvořit ucelené audiovizuální dílo. Představa vydat je pod svým jménem mi však z osobních důvodů nepřišla moc lákavá, proto vznikl Dim Haze.“
Výsledkem dvouleté práce a spolupráce s řadou dalších spřízněných umělců je zmíněné EP Out For Stimuli, které obsahuje pět skladeb doplněných surrealistickým vizuálem. Jedná se tedy o audiovizuální dílo nesoucí stopy nejen hudebníků, kteří se na něm podíleli, ale také několika vizuálních a performativních umělců. Vedle producenta Víta Kořistky se na zhmotnění Zemánkových vizí a námětů podílel ještě autor všech hraných videoklipů Tom Tejkl (kytarista HOPES, bývalý kytarista Call Tracy) a grafik Šimon Brzobohatý (baskytarista EXUDE), který vytvořil veškerou grafiku včetně obalu EP.
O mastering písní se postaral Matej Turcer z PULP Studio (kytarista From Our Hands). „Důležitá je rovněž dílčí spolupráce s tanečnicí Ali Karlovskou na videoklipu k písni Cues, indie zpěvačkou kengee, která je na featu v písni Ingrate, se slovinským surrealistickým malířem Anžem Ivanušem, autorem obrazu na coveru EP, a v neposlední řadě s grafikem Davem Kirskem na animovaném lyric videu k písni Odd.“ doplňuje úplný výčet spoluprací Zemánek. Nejde zde čistě jen o muziku.
Hudba, kterou je možné popsat jako dynamický a rytmický bedroom pop, ve kterém se odráží vliv dream popu, shoegaze, nebo synth popu, je doplněna texty, které se nesou v převážně v abstraktním duchu. Ústředními tématy EP jsou pomíjivost štěstí vyhledávaného mimo svůj vnitřní svět, mezilidská nedorozumění, ale také mezigenerační tenze a vztah lidstva k životnímu prostředí. „V souvislosti s texty a myšlenkami obsaženými v nich jsou mi inspirací lidé, jejich úžasně různorodé a mnohdy nesourodé povahy, vztahy mezi nimi a vzorce chování stimulované prostředím či nenadálými životními událostmi.
Zatímco ve své dřívější tvorbě pro Call Tracy jsem se v textech uchyloval k poměrně konkrétní a občas zjednodušující reflexi mých vlastních vztahových zkušeností, pro Dim Haze jsem chtěl obrátit pozornost k popisu prožitků a senzací vyvolaných těmito situacemi. Další význam pro mě mělo obrácení pozornosti směrem k mým blízkým, se kterými jsme společně v daném období prožívali covid-19, lockdowny, klimatickou změnu, a paralelně v několika případech i krizi čtvrtiny života. Přišlo mi fascinující, že prožíváme podobné emoce a že si v této rovině naprosto rozumíme beze slov, naším osobnostním odlišnostem navzdory. Procházeli jsme extrémně složitým obdobím a s ním se pojily silné emoce. Jejich interpretace v trochu abstraktním duchu je záměrná a vychází ze složitosti daných emocí. V těchto textech jsem se vydal do doposud největší hloubky.“ vysvětlil mi inspirace k textům Vladimír Zemánek.
Jak mi Vladimír Zemánek také prozradil, tak název projektu vznikl z citátu „It is the dim haze of mystery that adds enchantment to pursuit.“, jehož autorem je francouzský spisovatel Antoine Rivarol. Je o objevování a radosti z něj. Tak si zkuste projekt Dim Haze objevit a třeba z toho také budete mít radost.